Geoffrey M. Heal
Member
(elected 2016)
Columbia University
Primary: 64, Human Environmental Sciences
Secondary: 54, Economic Sciences
Member Profile Search
Wayne A. Hendrickson
Member
(elected 1993)
Columbia University
Primary: 21, Biochemistry
Secondary: 29, Biophysics and Computational Biology
Julian Hochberg
Member
(elected 1980)
July 10, 1923 - May 22, 2022
Ralph L. Holloway
Member
(elected 2015)
Columbia University
Primary: 51, Anthropology
Secondary: 28, Systems Neuroscience
Barry H. Honig
Member
(elected 2004)
Columbia University
Primary: 29, Biophysics and Computational Biology
Secondary: 21, Biochemistry
Robert Jervis
Member
(elected 2021)
April 30, 1940 - December 9, 2021
Thomas M. Jessell
International Member
(elected 2002)
August 2, 1951 - April 29, 2019
Elvin A. Kabat
Member
(elected 1966)
September 1, 1914 - June 16, 2000
Eric R. Kandel
Member
(elected 1974)
Columbia University
Primary: 24, Cellular and Molecular Neuroscience
Secondary: 28, Systems Neuroscience
Arthur Karlin
Member
(elected 1999)
Columbia University
Primary: 23, Physiology and Pharmacology
Peter B. Kelemen
Member
(elected 2014)
Columbia University
Primary: 15, Geology
Secondary: 16, Geophysics
Dennis V. Kent
Member
(elected 2004)
Columbia University
Primary: 15, Geology
Secondary: 16, Geophysics
Victor K. La Mer
Member
(elected 1945)
June 15, 1895 - September 26, 1966
Tsung-Dao Lee
Member
(elected 1964)
Columbia University
Primary: 13, Physics
Cyrus Levinthal
Member
(elected 1970)
May 2, 1922 - November 4, 1990
Michal Lipson
Member
(elected 2019)
Columbia University
Primary: 13, Physics
Secondary: 33, Applied Physical Sciences
Robert F. Loeb
Member
(elected 1946)
March 14, 1895 - October 21, 1973
Joaquin M. Luttinger
Member
(elected 1976)
December 2, 1923 - April 6, 1997
Thomas Maniatis
Member
(elected 1985)
Columbia University
Primary: 41, Medical Genetics, Hematology, and Oncology
Secondary: 21, Biochemistry
Jim Manley
Member
(elected 2011)
Columbia University
Primary: 21, Biochemistry
Secondary: 22, Cellular and Developmental Biology
Andrew R. Marks
Member
(elected 2005)
Columbia University
Primary: 42, Medical Physiology and Metabolism
Secondary: 23, Physiology and Pharmacology
Carol A. Mason
Member
(elected 2018)
Columbia University
Primary: 24, Cellular and Molecular Neuroscience
Secondary: 28, Systems Neuroscience
Ann E. McDermott
Member
(elected 2006)
Columbia University
Primary: 29, Biophysics and Computational Biology
Secondary: 14, Chemistry
Robert K. Merton
Member
(elected 1968)
July 4, 1910 - February 23, 2003
Karl Meyer
Emeritus
(elected 1967)
September 4, 1899 - May 18, 1990
Andrew J. Millis
Member
(elected 2020)
Columbia University
Primary: 33, Applied Physical Sciences
Secondary: 13, Physics
Jacob Mincer
Member
(elected 2000)
July 15, 1922 - August 20, 2006
Walter Mischel
Member
(elected 2004)
February 22, 1930 - September 12, 2018
John W. Morgan
Member
(elected 2009)
Columbia University
Primary: 11, Mathematics
David Nachmansohn
Member
(elected 1965)
March 17, 1899 - November 2, 1983
Ernest Nagel
Member
(elected 1978)
November 16, 1901 - September 20, 1985
Andrei Okounkov
Member
(elected 2012)
Columbia University
Primary: 11, Mathematics
Paul E. Olsen
Member
(elected 2008)
Columbia University
Primary: 15, Geology
Secondary: 27, Evolutionary Biology
Jeremiah P. Ostriker
Member
(elected 1974)
Columbia University
Primary: 12, Astronomy
Secondary: 13, Physics
Christos Papadimitriou
Member
(elected 2009)
Columbia University
Primary: 34, Computer and Information Sciences
Secondary: 54, Economic Sciences
George Pegram
Member
(elected 1949)
October 24, 1876 - August 12, 1958
Edmund S. Phelps
Member
(elected 1982)
Columbia University
Primary: 54, Economic Sciences
Toniann Pitassi
Member
(elected 2022)
Columbia University
Primary: 34, Computer and Information Sciences
Secondary: 11, Mathematics
Walter C. Pitman, III
Member
(elected 2000)
October 21, 1931 - October 1, 2019
Terry A. Plank
Member
(elected 2013)
Columbia University
Primary: 15, Geology
Secondary: 16, Geophysics
Carol L. Prives
Member
(elected 2008)
Columbia University
Primary: 41, Medical Genetics, Hematology, and Oncology
Secondary: 21, Biochemistry
Molly Przeworski
Member
(elected 2020)
Columbia University
Primary: 27, Evolutionary Biology
Secondary: 26, Genetics
I. I. Rabi
Member/Public Welfare Medalist
(elected 1940)
/(awarded 1985)
July 29, 1898 - January 11, 1988
L. James Rainwater
Member
(elected 1968)
December 9, 1917 - May 31, 1986
Maureen E. Raymo
Member
(elected 2016)
Columbia University
Primary: 15, Geology
Joseph Ritt
Member
(elected 1933)
August 23, 1893 - January 5, 1951
Rodney Rothstein
Member
(elected 2015)
Columbia University
Primary: 26, Genetics
Secondary: 21, Biochemistry
Malvin A. Ruderman
Member
(elected 1972)
Columbia University
Primary: 13, Physics
Stanley Schachter
Member
(elected 1983)
April 15, 1922 - June 7, 1997
Jose A. Scheinkman
Member
(elected 2008)
Columbia University
Primary: 54, Economic Sciences