Leadership and Governance

The National Academy of Sciences is governed by a 17-member Council, which includes five officers (president, vice president, home secretary, foreign secretary, and treasurer) and 12 Councilors elected from among the Academy membership.

      Officers      

 

President
Marcia McNutt
President
National Academy of Sciences
Term expires: June 30, 2022

   
Vice President
Diane Griffin
Professor and Chair
Molecular Microbiology and Immunology
Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health
Term expires: June 30, 2017
   
Home Secretary
Susan Wessler
Distinguished Professor of Genetics
Department of Botany and Plant Sciences
University of California, Riverside
Term expires: June 30, 2019
   
Foreign Secretary
John Hildebrand
Regents Professor
Department of Neuroscience
College of Science
University of Arizona
Term expires: June 30, 2018
   

Treasurer
William H. Press
Warren J. and Viola M. Raymer Professor
Departments of Computer Sciences and Integrative Biology
The University of Texas
Term expires: June 30, 2020

 
   

     Councilors      

 
Susan G. Amara
Scientific Director
Intramural Research Program
National Institute of Mental Health
National Institutes of Health
Term expires: June 30, 2019
   
 
Sylvia T. Ceyer
J. C. Sheehan Professor of Chemistry
Massachusetts Institute of Technology
Term expires: June 30, 2018
   
Karen S. Cook
Ray Lyman Wilbur Professor of Sociology
Department of Sociology
Stanford University
Term expires: June 30, 2017
   
Jeffrey M. Friedman Jeffrey M. Friedman
Investigator, Howard Hughes Medical Institute;
Professor
The Rockefeller University
Term expires: June 30, 2018
   
Fred H. Gage Fred H. Gage
Vi and John Adler Professor
Laboratory of Genetics
Salk Institute for Biological Studies
Term expires: June 30, 2019
   
Susan Hanson Susan Hanson
Distinguished University Professor Emerita
School of Geography
Clark University
Term expires: June 30, 2018
   
Evelyn L. Hu Evelyn L. Hu
Tarr-Coyne Professor of Applied Physics and Electrical Engineering
John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences
Harvard University
Term expires: June 30, 2019
   
Laura L. Kiessling Laura L. Kiessling
Steenbock Professor of Chemistry
and Laurens Anderson Professor of Biochemistry
Department of Chemistry
and the Department of Biochemistry
University of Wisconsin-Madison
Term expires: June 30, 2019
   
Peter Kim Peter Kim
Virginia and D.K. Ludwig Professor of Biochemistry
Stanford ChEM-H
Stanford University School of Medicine
Term expires: June 30, 2018
   

Nancy Moran
Professor
Department of Integrative Biology
The University of Texas at Austin
Term expires: June 30, 2017

   

Margaret Murnane
Professor of Physics and Fellow
JILA
University of Colorado Boulder
Term expires: June 30, 2017

   
Randy Schekman
Investigator, Howard Hughes Medical Institute
Professor
Department of Molecular and Cell Biology
University of California, Berkeley
Term expires: June 30, 2017
   

 

 



 
 
 

Powered by Blackbaud
nonprofit software