The National Academy of Sciences is governed by a 17-member Council, which includes five officers and 12 councilors elected from among the Academy membership. Its staff is headed by the NAS Executive Officer.

Officers

President
Marcia McNutt
National Academy of Sciences
Term expires: June 30, 2026

 

 

Vice President
Diane E. Griffin
Professor and Chair
Molecular Microbiology and Immunology
Johns Hopkins University
Term expires: June 30, 2025

Home Secretary
Nancy C. Andrews
Professor in Residence in Pediatrics, Harvard Medical School,
Executive Vice President & Chief Scientific Officer
Boston Children's Hospital
Term expires: June 30, 2027

International Secretary
John G. Hildebrand
Regents Professor Emeritus
Department of Neuroscience, College of Science
University of Arizona
Term expires: June 30, 2026

Treasurer
William H. Press
Warren J. and Viola M. Raymer Professor
Departments of Computer Sciences and Integrative Biology
The University of Texas at Austin
Term expires: June 30, 2028

Councilors

Wendy L. Freedman
John & Marion Sullivan University Professor
of Astronomy & Astrophysics
Department of Astronomy & Astrophysics
The University of Chicago
Term expires: June 30, 2027

Katherine H. Freeman
Evan Pugh University Professor
Department of Geosciences
The Pennsylvania State University
Term expires: June 30, 2026

 

Susan A. Gelman
Heinz Werner Distinguished University Professor
of Psychology and Linguistics
Department of Psychology
University of Michigan
Term expires: June 30, 2027

Angela M. Gronenborn
UPMC Rosalind Franklin Professor and Chair
Department of Structural Biology
University of Pittsburgh
Term expires: June 30, 2025

 

Mary Lou Guerinot
Ronald and Deborah Harris Professor in the Sciences
Department of Biological Sciences
Dartmouth College
Term expires: June 30, 2026

 

Brigid L. M. Hogan
Professor
Department of Cell Biology
Duke University Medical Center
Term expires: June 30, 2027


Andrea J. Liu

Director, Center for Soft and Living Matter
Hepburn Professor of Physics
Department of Physics and Astronomy
University of Pennsylvania
Term expires: June 30, 2025

David J. Meltzer
Henderson-Morrison Professor and Director,
QUEST Archaeological Research Program
Department of Anthropology
Southern Methodist University
Term expires: June 30, 2025

Carol L. Prives
Professor of Biology
Department of Biological Sciences
Columbia University
Term expires: June 30, 2026

 

Gene E. Robinson
Maybelle Leland Swanlund Endowed Chair, Center for Advanced Study, Professor of Entomology and Neuroscience, Director, Carl R. Woese Institute for Genomic Biology
University of Illinois at Urbana-Champaign
Term expires: June 30, 2025

Karen C. Seto
Frederick C. Hixon Professor of Geography
and Urbanization Science
Yale University
School of the Environment
Term expires: June 30, 2027

Michael S. Witherell
Laboratory Director
Lawrence Berkeley National Laboratory
Term expires: June 30, 2026

 

 

 

Staff

Ken Fulton
Executive Officer
National Academy of Sciences